Ošetrovanie trávnika

Záhradné služby / Záhradnicke práce / Trávnik / Ošetrovanie trávnika

Ako správne ošetrovať trávnik (aby bol zelený, zdravý a hustý)

Správne ošetrovať trávnik znamená zabezpečiť mu dostatočný prísun živín a najmä venovať mu Váš čas pri starostlivosť. K nej patrí zavlažovanie, hnojenie a kosenie, prípadne vertikutovanie a prevzdušňovanie. Výkon týchto úkonov, má svoje pravidlá.

Ak chcete aby bol váš trávnik zelený, zdravý a hustý postupujte podľa týchto postupov starostlivosti.

Zavlažovanie:

Aj napriek mýtu, trávnik neprelievame v horúcich dňoch ani uprostred leta. Dostatočné zalievanie je raz za 4 až 5 dní na mäkkých pôdach a na ťažkých trvrdých pôdach len 2 až 3 krát týždenne.

Závisí to však aj od terénu a pôdy. Na svahoch je nutné častejšie zalievanie ako na rovine. Tiež pri velmi nekvalitných pôdach, hlavne znehodnotených stavebným materiálom je vsakovanie a udržanie vody v pôde obmedzené a tiež je nutné zalievať častejšie.Trávu nezalievajte na poludnie počas najsilnejšieho slnka, vlhkosťou a vysokou teplotou by sa spálili listy.

Hnojenie:

Môžeme si vybrať medzi minerálnym a organickým hnojivom. Cenovo výhodnejšie výchádza aplikácia minerálneho hnojiva. To sa aplikuje trikrát ročne – na jar, na začiatok leta a v septembi. Na jar je vhodné popri minerálnom hnojive použiť aj kompost alebo rašelinové hnojivo. V tomto hnojive sú živiny zastúpené tak aby pokryli potreby trávy po zime.Veľmi kvalitné je organické hnojivo s dlhodobým účinkom. Treba však rátať s vyššou cenou.

Choroby a škodcovia:

Koreňom trávy často škodia larvy hmyzu. Horná vrstva trávy kvôli nim žltne. Ich prirodzenými nepriateľmi sú krtkovia a ježe ale tí sú pri okrasných trávnikoch rovnako nežiadúci. Preto nakoniec pri boji s hmyzom pristupujeme k chemickej ochrane.

Trávnik môžu napadnúť aj huby. Niektoré z nich vylučujú chemikálie, schopné zničiť celé kusy trávnikového koberca. Huby rastú v kruhoch, ich podhubie zarastá hlboko do pôdy. Dlho ležiaca snehová pokrývka môže viesť k plesniam striebrosivej farby a vyskytovať sa môžu aj hnedasté škvrny. Prevenciou proti plesni je ošetrenie trávnika na jeseň – pokosením a hrabaním.

Mach:

Mach vzniká na ťažkých, nepriepustných vlhkých pôdach. Keď korene trávy nemajú dostatok vzduchu a tráva ustane v raste, vzniká živná pôda pre mach. Bojujeme proti nemu vertikutáciou, teda prerezávaním trávnika.Na väčších trávnikových plochách sa odporúča aj dodatočné prevzdušňovanie pôdy – aerifikácia.

Ošetrovanie trávniku priebežne počas sezóny:

Kosenie trávy nevykonávajte za prudkého slnka a veľkého sucha, po pokosení trávnik zalejte. Začiatkom novembra vykonajte posledné kosenie

Hnojte trávnik cez deň keď sa nevyskytuje raná rosa a po pohnojení mierne trávnik zalejte. A od októbra prestante s hnojením. Miesta poškodzované častým chodením ošetrujeme vertikutáciou.

Naše služby

  • Vertikálne záhrady
  • Arboristika
  • Záhradnicke práce
  • Zavlažovacie systémy
  • Kontakt

    Verve Facility Services, s.r.o.
    Lazaretská 3/A,
    811 08 Bratislava

    +421 908 602 151
    +421 949 012 832

    info@vervegarden.eu

    Kontakt

    Verve Facility Services, s.r.o.
    Lazaretská 3/A,
    811 08 Bratislava

    +421 908 602 151
    +421 949 012 832

    info@vervegarden.eu

    Top